الهیات کرونا

  الهیات کرونا

  اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ عَلَى مَا لَمْ أَزَلْ أَتَصَرَّفُ فِيهِ مِنْ سَلَامَةِ بَدَنِي، وَ لَكَ الْحَمْدُ عَلَى مَا أَحْدَثْتَ بِي مِنْ عِلَّةٍ فِي جَسَدِي فَمَا أَدْرِي، يَا إِلَهِي، أَيُّ الْحَالَيْنِ أَحَقُّ بِالشُّكْرِ لَكَ،[1]

  خدايا، ستايش براي توست به خاطر آن تن درستي كه همچنان از آن برخوردارم، و ستايش براي توست بر اين بيماري كه در تنم پديد آوردي.اي معبود من، نمي‌دانم كدام يك از اين دو حالت به شكر گزاري سزاوارتر است و ستايش در كدام يك از اين دو هنگامه شايسته‌تر.

   

  همه ما و شما کم و بیش درگیر بلیه ای به اسم کرونا هستیم. که بسیاری از ابعاد وجودی ما را تحت تاثیر خودش قرار داده روابط اجتماعی مناسبات اقتصادی درس و تحصیل و کار آمد و شد های ما رو. چه باید کرد؟

  بگویید: خدایا مننون به خاطر این امتحان! بلا! ازمایش؛ مصیبت؛ انتقال

  خیلی از ممنون؛ متاسف هستیم شاید ما کاری کردیم که الان توی چنین ها گرفتار هستیم

  آیا ذهن شما درگیر این سوالات شده؟

  چه کار باید کرد؟ من کرونا و خدا ! ما کجای این ماجرا هستیم؟!

  آیا طرحی بودی؟ ایدی ای  از ناحیه خدای متعال پشت این است؟ برنامه ای است؟ نقشه ای است؟ یا اتفاقی بیشتر نبود؟

  کار آزمایشگاه ها ست؟! نتیجه عمل خودمان است.

  رابطه خدایی که لحظه به لحظه این عالم را تدیبر می  کند و نظم می دهم با این مجرا چیست آیا این کرونا نظم را به هم ریخته

  حالا به هم ریخته یا تازه به جایگاه خودش باز می گردد.

  بزرگواران  ما از زوایای مختلف می توان به کرونا نگاه کرد. معروف ترین نوع دید نگاه پزشکی است. یکی از مهم ترین مباحث ذیل کرونا پاسخ گویی به شبهات و سوالات اعتقادی آن است زیرا کرونا بسیاری از پیش داشته های ما را به چالش کشیده است.  مثل: خدا بزرگ تر یا کرونا؟ حرم های اهل البیت علیهم السلام که برای شفاء امراض جسمی و روحی به آن مشرف می شدیم را چرا بسته شد؟ الکل که حرام است چرا با آن مساجد و حرم ها را ضد عفونی می کنید؟

  چه علمی اینگونه سوالات را پاسخ می دهد؟ الهیات سعی می کند از علوم مختلف استفاده کند حول یک موضوع واحد و رای خداوند را ناظر به آن مسئله را جستجو کند. الهیات می تواند از روش خاصی استفاده کند مثل الهیات عقلی یعنی الهیاتی که از روش عقل برای حل مسائل اش استفاده می کند. هم چنین می تواند الهات را موصوف یک مسئله ای قرار دهیم مثل الهیات صلح، الهیات جنگ یا الهیات کرونا.

  ما در الهیات کرونا می خواهیم پاسخ هایی را از منظر دین خرد تجربه بشری ناظر به مباحث کرونا را  ارائه دهیم.

  ما در این بحث از چهار منبع معرفتی 1. نقل (روایات و آیات) 2. تجربه (علوم تجربی البته با قرائت خاص ) 3. عرفان و شهود (یافت حضوری و ارتباط قلبی و باطنی که خداوند متعال به  ما عرضه می دارد) 4. عقل و خردورزی می کنیم.

   

   

  ثبت نام به زودی

     [1]. متن و ترجمه دعای پانزدهم صحیفه سجادیه